Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Oddział w Białymstoku

KOŁO TERENOWE
Relacja z III spływu kajakowego PZITB rzeką Narew w dniu 03.08.2019 r.

 

W dniu 03.08.2019 r. odbyło się spotkanie integracyjno-techniczne członków i sympatyków PZITB pn.: „III spływ kajakowy rzeką Narew na odcinku Topilec – Waniewo – Kurowo – Rzędziany”. Jest to już trzecie spotkanie tego rodzaju integrujące nasze środowisko techniczne. Spływ kontynuowaliśmy malowniczym szlakiem Narwii przez Narwiański Park Narodowy. Płynęliśmy najpiękniejszym fragmentem bagiennej doliny rzeki, przez labirynt licznych rozgałęzień, splątanego koryta i trzcinowisk. Unikalny charakter rzeki i dodatkowe atrakcje jakimi była drewniana kładka Waniewo-Śliwno z pływającymi platformami, liczne punkty widokowe z wieżami, miejsce zwane „zerwany most”, piękne krajobrazy, przepiękna flora i fauna - dopełniały wrażeń estetycznych uczestnikom spływu. Pogodę mieliśmy wymarzoną - 250 C oraz lekki wietrzyk, na niebie finezyjne cumulusy. Obecny spływ był kontynuacją ubiegłorocznego jaki odbył się na odcinku Doktorce – Suraż z tym, że teraz płynęliśmy dłuższą trasą (ok. 25-26 km) i ciekawszym fragmentem Narwii – tzw. „Polską Amazonią”. Spływ rozpoczął się zgodnie z planem od zwodowania kajaków w miejscowości Topilec, skąd po krótkim spotkaniu organizacyjnym, instruktażu i szkoleniu bhp wyruszyliśmy w drogę. Pierwszy postój miał miejsce w Waniewie, gdzie po przeniesieniu kajaków omijając niewielki jaz, ruszyliśmy w dalszą trasę by drugi odpoczynek zorganizować w miejscu zwanym „zerwany most” w okolicach Kruszewa. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą podróż by o godz. 1600 zawitać w gospodarstwie agroturystycznym u Żendziana, w miejscowości Rzędziany. W trakcie spływu rozegrano tradycyjny wyścig kajakami w kategorii K2 (zespoły dwuosobowe). Uhonorowano zwycięskie trzy pierwsze załogi które dopłynęły do przystani. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wspaniałe nagrody ufundowane przez Przewodniczącego Koła Terenowego kol. Krzysztofa Gleba-Zawadzkiego i kolegów z firmy Cemex, którzy przygotowali bardzo praktyczne upominki,- szkoda, że sami nie mogli uczestniczyć w tegorocznym spływie. Wyróżniona Dyplomem i Nagrodą Specjalną Przewodniczącego została również załoga, która dzielnie pokonując trudy spływu dopłynęła jako zamykająca naszą wyprawę. Dodatkowo, kol. Przewodniczący wyróżnił Nagrodą Specjalną, tych uczestników naszego spotkania integracyjnego, którzy ze względów zdrowotnych nie mogli płynąć kajakami, ale dołączyli do nas w gospodarstwie agroturystycznym, by wspólnie z obecnymi kontynuować spotkanie integracyjne.

 

Ponieważ moc wrażeń z trasy spływu i trudy związane z jej pokonaniem, dały o sobie znać (byliśmy lekko zmęczeni) dalsza część spotkania integracyjno-technicznego została lekko zmodyfikowana w ten sposób, że prezentację dotyczącą planów rozwoju sieci dróg o nawierzchni betonowej na terenie właściwości GDDKiA Oddziału w Białymstoku kol. Krzysztof Gleba-Zawadzki przedstawił na planszach rozwieszonych pod wiatą udzielając szerszych informacji osobom bezpośrednio zainteresowanym (omawiając temat w tzw. podgrupach udzielając wyczerpujących informacji na zadawane pytania). W dalszej części zostały rozegrane gry plenerowe tj. rozgrywka w DART-a i gra w BOULES, która niestety z uwagi na zmęczenie uczestników została przełożona do rozegrania w trakcie zaplanowanego na koniec września rajdu rowerowego. Troje zwycięzców rozgrywek w DART-a (emocje w trakcie rozgrywek były bardzo duże) kol. Przewodniczący wyróżnił wręczając Dyplomy zwycięzcom i stosowne, praktyczne nagrody rzeczowe. Spotkanie było kontynuowane do późnych godzin wieczornych przy wspaniale przygotowanym posiłku składającym się z dań regionalnych, królowały dania z grilla ale nie mogło też zabraknąć słynnych ogóreczków z Narwii i oczywiście smalczyku. Dobrze dobrana muzyka i pozytywne nastawienie uczestników sprawiło, że z każdą godziną atmosfera spotkania była coraz przyjemniejsza. Rozmowom i wzajemnej wymianie doświadczeń nie było końca. Tematy techniczne, doświadczenia z budowy, omawianie ciekawych przypadków z realizacji obiektów, podpytywanie o możliwe, najlepsze rozwiązania praktyczne itp. dominowały w prowadzonych rozmowach. To bardzo budujące, jak w swobodnej atmosferze inżynierowie mogą porozmawiać na nurtujące ich tematy, nawiązać nowe znajomości, poszerzyć wiedzę, spotkać się w doskonałym gronie.....

 

W spotkaniu udział wzięli oprócz członków Koła Terenowego, członkowie Zarządu Oddziału, sympatycy PZITB i co bardzo cieszy organizatorów członkowie Koła Młodych PZITB z Politechniki Białostockiej. Obecni serdecznie podziękowali kol. Krzysztofowi Gleba-Zawadzkiemu za zorganizowanie kolejnego udanego spotkania gratulując bardzo dobrej organizacji i wielkiego zaangażowania.

 

Dziękując wszystkim za uznanie i uczestnictwo kol. Krzysztof Gleba-Zawadzki zaprosił na kolejny IV już spływ kajakowy, który odbędzie się w przyszłym roku oraz na kolejny IV Rajd Rowerowy jaki jest zaplanowany do zorganizowania jeszcze w tym roku na przełomie września i października.

 

Z koleżeńskim pozdrowieniem,

główny organizator: kol. Krzysztof Gleba-Zawadzki.

 

 

>>> galeria zdjęć <<<

 

 

 

 

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa

Oddział w Białymstoku

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2, pok.204

15-950 Białystok

 

NIP: 542-10-00-738, REGON: 050005056

 

Deklaracja Członkowska (pdf)

 

tel./fax: +48 85 742 04 81

tel. kom. +48/ 881 966 223

e-mail: pzitb@bialystok.enot.pl